Svetový deň monitorovania kvality vody
Celosvetový deň monitorovania vody
Monitorovanie kvality vody na Slovensku v priebehu niekoľkých rokov.
Od roku 2003 si každoročne 18. októbra pripomíname svetový deň monitorovania vody. Tento deň oslavujeme vďaka Svetovej organizácii životného prostredia (WEF) a Medzinárodnej asociácii pre vodu (IWA). Organizácie zriadili medzinárodný vzdelávací a informačný program, ktorého cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o význame kvality vody. Úlohou je zapájať občanov do oblasti ochrany vodných zdrojov a motivovať ich k základnému monitorovaniu ich miestnych vodných plôch.
V súvislosti s dnešným dňom sme pripravili monitoring základných ukazovateľov podzemných vôd, ktoré v určitých oblastiach Slovenska najviac trápia užívateľov vlastných zdrojov vody. Pre Slovensko je monitorovanie podzemných vôd veľmi dôležité, pretože podzemné vody sú u nás najväčším zdrojom pitnej vody a mali by sme si ju chrániť pred prípadným znečistením. Jedným z najväčších zdrojov pitnej vody v strednej Európe je žitný ostrov, ako je možné vidieť na obrázku 1. Modrou farbou sú znázornené najväčšie zásoby podzemných vôd a červenou farbou naopak najmenšie.
Ako prvý ukazovateľ kvality podzemných vôd sme vybrali celkovú tvrdosť vody, ktorá súvisí so zložením geologického podložia z horčíka (Mg) a vápnika (Ca). Tvrdosť vody spôsobuje tvorbu vodného kameňa v potrubí, rozvodoch a a všetkých zariadení, ktoré pri svojej prevádzke ohrievajú vodu. Mapu so škálou tvrdosti vody na Slovensku zobrazuje obrázok 2.
Ďalším dôležitým ukazovateľom s pohľadu monitorovania je obsah železa (Fe) a mangánu (Mn) vo vode. Nadlimitné množstvo týchto dvoch prvkov vo vode môže spôsobovať zdravotné problémy od upchávania ciev až po závažné problémy s pečeňou, ľadvinami a mnoho ďalších nežiadúcich prejavov. Pokiaľ je takáto voda používaná len ako úžitková, tak tiež môže spôsobovať problémy v zariadeniach využívajúce vodu na svoju prevádzku. Mapu obsahu železa a mangánu v jednotlivých skúmaných vrtoch na území Slovenska zobrazuje obrázok 3.
Obsah týchto sledovaných ukazovateľov je v podzemných vodách bežný, prirodzený a je spôsobený geologickým podložím v ktorom sa zdroj vody nachádza. V dnešnej dobe by sme sa však mali obávať skôr znečistenia podzemných vôd prvkami, ktoré nie sú prirodzené a sú spôsobené ekologickým znečistením, napríklad skládkami odpadov a pod. Vďaka týmto znečisteniam sa dostávajú do podzemnej vody prvky ako pesticídy, herbicídy, ropné látky a rôzne nebezpečné, karcinogénne látky.