Vo Zvolene sa oslavuje Svetový deň vody.
Rozbor vody na deň vody.
“Svetový deň vody stanovila OSN na 22. marca. V tomto termíne už tradične oslavujeme tento deň. Každoročne pripravujeme špeciálne akciové rozbory vody. Zároveň poskytujeme verejnosti odborné poradenstvo konzultácie ohľadom výsledkov rozboru, návrhy a riešenia v prípade nevyhovujúcich ukazovateľov.”
(hovorí Linda Škriniarová PR manažér)
Ak ste majiteľ studne a využívate ju na pitné účely, mali by ste si skontrolovať kvalitu vody vo vašej studni aspoň raz ročne. V rámci Svetového dňa vody sa robia akcie na bezplatné rozbory vody tie sú však zamerané zvyčajne len na dva ukazovatele dusičnany a dusitany vo vode. Tieto výsledky nie sú dostatočné na preukázanie, či je voda vhodná na pitné účely a či je zdravotne bezpečná.
Obsah dusičnanov a dusitanov je podstatný na stanovenie, ale sú to len dva ukazovatele. Na preukázanie či je voda vhodná na pitie je potrebné vykonať minimálny (tzv. kompletný) rozbor vody pitnej vody, ktorý zahŕňa analýzu 29 ukazovateľov. Takýto rozbor zohľadňuje požiadavky na fyzikálno-chémickú, mikrobiologickú a biologickú kvalitu vody.
Dusičnany aj dusitany majú veľký význam a vplyv na kvalitu pitnej vody, ak voda v týchto ukazovateľoch nevyhovuje požiadavkám a Nariadeniu vlády Slovenskej republiky 496/2010 Z.z tak nie je zdravotne bezpečná.
Ak chce majiteľ studňu využívať na pitné účely, voda v studni musí spĺňať základné požiadavky. V prípade, že studňa nevyhovuje je potrebné zaobstarať si zariadenie na úpravu vody alebo odborne dezinfikovať zdroj v prípade mikrobiologickej alebo biologickej závadnosti.
Najviac ohrozené miesta sú tie bez kanalizácie
V roku 2016 úrad verejného zdravotníctva analyzoval 2 873 vzoriek vody z individuálnych studní na celom Slovensku.
Z nich 879 nevyhovovalo pre vysoký obsah dusičnanov a 206 pre nadmerný obsah dusitanov. Vo všeobecnosti platí, že najviac ohrozené studne sú tie v oblasti, kde nie je vybudovaná kanalizácia, kde nie sú čistiarne odpadových vôd, prípadne kde je zvýšená poľnohospodárska činnosť alebo bola vysoká poľnohospodárska aktivita v prechádzajúcom období.
Bratislavslavská vodárenská spoločnosť preverili vyše 1 300 vzoriek vody. Viac ako štvrtina z nich bola nevyhovujúca, pretože obsahovala viac dusičnanov, ako je povolený limit.
Avšak ani ostatné vzorky, ktoré vyhovovali testovaným ukazovateľom nemusia spĺňať ďalšie kritéria.
Výsledky neboli priaznivé ani pri zisteniach Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Nitre. V priebehu minulého roka vyšetrila v laboratóriách približne 450 vzoriek vôd zo studní a asi 60% testovaných vzoriek prekročilo povolenú hodnotu dusičnanov. Limitná hodnota dusičnanov je 50 miligramov na liter. Prekročená koncentrácia dusičnanov vo vode ohrozuje zdravie detí.
Nebezpečenstvo dusičnanov sa prejaví až v obehovom systéme. V gastrointestinálnom trakte sa bakteriálnou činnosťou a to najmä u detí, menia dusičnany na toxickejšie dusitany. Tie sa naviažu na ľudský hemoglobín a zabraňujú riadnemu prenosu kyslíka do tkanív. Hemoglobínom sa redukuje na methemoglobín, a pôsobí aj na ostatné orgány.
Methemoglobín nie je schopný prenášať kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív. Organizmus malých detí ešte nie je schopný rozložiť methemoglobín dostatočne rýchlo. To môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu tela kyslíkom. Takáto otrava sa prejavuje zmodraním pier, rúk a chodidiel, bolesťou hlavy a môže viesť dokonca až k uduseniu.