O vode
Voda, základná tekutina fungovania celej Zeme. Bez tejto najcennejšej tekutiny by na našej planéte nevznikla ani stopa života. Hoci sa človek neradí k vodným živočíchom, jeho telesná schránka doslova pláva na vode. U dospelého človeka tvorí voda priemerne 55 až 75 percent hmotnosti, čo sú približne dve tretiny hmotnosti tela. Okrem toho pokrýva 70 % povrchu, dávajúc planéte nádhernú modrú farbu, ktorú vídame na fotografiách z vesmíru.
"Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi."
Leonardo da Vinci
Už pri 1% nedostatku vody človek pociťuje smäd, pri 5% nedostatku dostávame slabú horúčku, pri 8% nám prestávajú fungovať ľadviny, pri 10% nedostatku nám prestávajú fungovať svaly a približne pri 20% nedostatku už bohužiaľ nastáva smrť organizmu?
Voda v ľudskom organizme zabezpečuje transport kyslíka a základné vitamíny a živiny rozpustné vo vode (akými sú proteíny, minerály, vitamíny B a C). Bunkám organizmu dovoľuje udržať si ich štruktúru. Aj také samozrejmé veci, akými sú vlhké oči, pery a nosná dutinu má na svedomí voda. Pomáha regulovať teplotu nášho tela. Pri vysokých teplotách udržiava chlad vnútorného prostredia udržovať chlad, v zime poskytuje izoláciu. Je hodnotným zdrojom minerálov, akými sú mangán, magnézium, kobalt a meď. Vyrovnáva v tele elektrolyty (minerály ako draslík, sodík, chlór), ktoré nám pomáhajú regulovať krvný tlak. Obaľuje a ochraňuje jednotlivé orgány a má úlohu absorbčného telesa minimalizujúceho stres a poškodenie orgánov a mnoho iných dôležitých funkcií, ku ktorých zdravému fungovaniu je potrebný pohár vody, počas dňa v objeme dva až tri litre.
Voda v priemyselných a energetických prevádzkach sa používa predovšetkým ako chladiaca voda, teplonosná a pracovná látka. Podľa účelu použitia sa volí vhodný postup úpravy vody tak, aby svojou kvalitou zodpovedala požiadavkám užívateľov. Akosť vyžadovanej vody je určená normou.
Chladiaca voda nesmie obsahovať látky spôsobujúce tvorbu tuhých nánosov v chladičoch a kondenzátoroch. Na ich tvorbe sa zväčša zúčastňujú usadeniny vápenatých a horečnatých solí uhličitanového alebo neuhličitanového charakteru. Plochy, na ktorých sa uskutočňuje prestup tepla sa zanášajú aj koróznymi produktmi (hydroxidy a hydrátované oxidy železa). V letnom období, keď sú v chladiacej vode priaznivé podmienky pre rast mikroorganizmov, vytvárajú sa na týchto plochách nánosy pórovitého charakteru, ktoré tiež znižujú prestup tepla, zmenšujú prierez pre prúdiacu vodu v rúrach a vplyvom životných procesov mikroorganizmov sú príčinou koróznych dejov.
Voda ako teplonosná látka, používaná v uzavretých okruhoch ústredného kúrenia a v primárnych okruhoch kotolní a teplární, sa najčastejšie upravuje dekarbonatizáciou a odplynením; korózia okruhom nehrozí.
Voda na napájanie parných kotlov je najčastejšie zmesou kondenzátu a prídavnej vody. Vysoké požiadavky na kvalitu pary a kotlovej vody a požiadavky na dlhotrvajúcu neprerušovanú prevádzku kotlov a turbín s veľkými výkonmi si vyžadujú upravovať napájaciu vodu na kvalitu blízku chemicky čistej vody. Pri úprave napájacej vody sa uplatňujú organické komplexotvorné činidlá, ktoré s mnohými kovovými iónmi vytvárajú nedisociované zlúčeniny –komplexy (cheláty). U nás sa používajú chelatotvorné činidlá s názvom SILIFOS.
Pitná voda je voda, ktorá sa používa na pitné účely a prípravu jedál. Na Slovensku však aj v súčasnosti používame takto upravenú vodu aj na umývanie, kúpanie a sociálne účely, teda ako úžitkovú vodu. Požiadavky na kvalitu vody pre individuálne zásobovanie, hromadné zásobovanie a balenú vodu určuje Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 151/2004 Z.z.