Iónová výmena
Úprava vody je najrozšírenejšou aplikáciou ionexov vo vodnom hospodárstve. Rôzne vyžadované účinky pri odstraňovaní nežiadúcich zložiek z vody sa dosahujú jednotlivými druhmi ionexov alebo ich kombináciou.
Na odstraňovanie vápenatých a horečnatých iónov sa používa výmena iónov silno kyslým katexom v Na-forme (sodíkový cyklus). Zvyšková koncentrácia Ca a Mg je nižšia ako 0,015 mmol/l. Regenerácia sa robí 5 až 10 % roztokom NaCl s množstvom zodpovedajúcim asi 330 % stechiometrickej potreby. Voľný CO2 je agresívny, mineralizácia a pH vody sa nemení. Odpady z regenerácie obsahujú CaCl2 a majú vysokú mineralizáciu. Do recipientu sa môžu vypúšťať len po dostatočnom zriedení.
Ak regenerujeme niektoré katexy minerálnou kyselinou (HCl, H2SO4), dostaneme silno kyslý katex v H-forme (vodíkový cyklus). Katex vo vodíkovej forme vymieňa nielen ióny Ca2+ a Mg2+, ale aj ióny Na+ a ostatné katióny prítomné vo vode. Rozpustnosť CO2 v kyslom prostredí je malá a možno ju ľahko odstrániť napr. vo vetracích vežiach. Na regeneráciu sa používa 5 až 10 % roztok HCl alebo H2SO4 s nadbytkom 150 až 200 % teoretickej potreby.
Deionizácia a demineralizácia vody si vyžadujú kombináciu silno kyslého katexu so slabo alebo silno zásaditým anexom. Odstránenie všetkých iónov – deionizáciu vody – možno uskutočniť kombinovaným použitím katexov a anexov. Anexy majú schopnosť vymieňať anióny kyselín za ióny OH-. Podľa svojho charakteru sú silno alebo slabo zásadité. Slabo zásadité anexy sú pomerne stále po teplotu 40°C a ich životnosť je dlhšia ako silno zásaditých anexov. Slabo zásadité anexy sa uplatňujú pri odstraňovaní silných kyselín.
Kyselina uhličitá a kyselina kremičitá ako veľmi málo disociované kyseliny prechádzajú ionexom bez zmeny. Regenerácia sa robí 4,5 % roztokom NaOH alebo Na2CO3 alebo 5 až 10 % roztokom NH4OH s nadbytkom asi 150 až 200 % oproti teoretickej potrebe.
Pri úprave vody ionexmi veľkým nebezpečenstvom sú látky koloidného charakteru, ktoré môžu potláčať difúziu iónov k funkčným skupinám ionexu. Preto treba vodu vo väčšine prípadov predupravovať kyslým alebo zásaditým čírením.
Ionexmi sa môžu z vody odstrániť aj ióny Fe2+ a Mn2+, ďalej fluoridy, amoniak a kyslík. Na dezinfekciu vody možno použiť anexy impregnované striebrom, ktoré majú sterilizačné účinky.