Minimálny odporúčaný rozbor vody so zameraním na ťažké kovy.
Minimálny odporúčaný rozbor vody so zameraním na ťažké kovy.
Kontaminácia podzemných vôd v okolí vrakunskej skládky
Bratislavská podzemná voda je v ohrození z dôvodu niekoľko ročnej nečinnosti štátnych inštitúcií ohľadom sanácie vrankunskej skládky, na ktorej je uložený nebezpečný chemický odpad z bývalej „Dimitrovky“. Situáciou sa Ministerstvo životného prostredia SR zaoberá od roku 2014, kedy si nechalo vypracovať analýzu pôdy, povrchových a podzemných vôd v tejto oblasti. Analýza podzemných vôd bola vykonaná v roku 2015 na základe 75-tich vrtov v bezprostrednom okolí skládky, ale aj niekoľko kilometrov od nej. Výsledkom analýzy je, že sa v podzemnej vode v skúmanej oblasti nachádza značná kontaminácia rádioaktívnymi a karcinogénnymi látkami, ako sú pesticídy, herbicídy, sírany, chloridy, kyanidy, ťažké kovy, ropné a ďalšie látky. Preto sa neodporúča a v podstate ministerstvo aj zakázalo obyvateľom využívať vodu v tejto oblasti na pitie, kúpanie a polievanie zeleninových a ovocných záhrad.
Zaoberáme sa rozbormi vôd a následnou individuálnou úpravou vôd podľa potreby vyplývajúcej z výsledkov rozboru. Pôsobíme na celom území Slovenska a preto vnímame a analyzujeme problém v okolí vrakunskej skládky, pričom sa snažíme prinášať obyvateľom najlepšie informácie a riešenia, aby sa nemuseli báť používať podzemnú vodu ani v tejto oblasti. Riešenie ministerstva zrejme nepríde v blízkej dobe, a tak pre sledovanú oblasť vykonávame a navrhujeme minimálny rozbor podzemnej vody zameraný na fyzikálno-chemické ukazovatele a tri ťažké kovy (arzén, olovo, ortuť), ktoré sú podľa analýzy MŽP SR najviac obsiahnuté v spodnej vode v tejto oblasti. Podľa požiadaviek jednotlivých klientov je možné taktiež spracovať rozbor vody na všetky nežiadúce látky, ktoré sa v spodnej vode v tejto oblasti nachádzajú.
Momentálne sme pre všetkých z danej lokality a z blízkeho okolia pripravili minimálny rozbor vody zameraný na ťažké kovy, ktorým preveríme na základe vybraných ukazovateľov, či je voda kontaminovaná alebo ku kontaminácií vody nedošlo. Tento rozbor slúži na zistenie potenciálnej kontaminácie Vášho podzemného zdroja. V prípade zistenia nevyhovujúcich výsledkov sa voda nesmie používať ani na úžitkové účely a teda ani na polievanie a umývanie sa touto vodou.
V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať, radi poskytneme odpovede na bližšie otázky a budeme Vás priebežne informovať o zistených skutočnostiach a situácii v danej lokalite.
Toxické ťažké kovy
Toxický ťažký kov je hustý kov alebo polokov, ktorý je známy svojou potenciálnou toxicitou hlavne v súvislosti so životným prostredím. Tento termín sa vzťahuje najmä na kadmium, ortuť, olovo a arzén, ktoré patria k najobávanejším a najviac rozšíreným chemikáliám. Patria sem aj mangán, chróm, kobalt, nikel, meď, zinok, selén, striebro, antimón a tálium.
Ťažké kovy sa na Zemi nachádzajú prirodzene. Koncentrovanými sa však stávajú výsledom ľudskej činnosti, ako tomu je aj v danej kontaminovanej lokalite. A tak môžu vstúpiť do rastlín, zvierat a ľudských tkanív prostredníctvom dýchania, stravy a manuálnej činnosti.
Následne sa môžu viazať na bunky a narúšať fungovanie životne dôležitých bunkových zložiek. Toxické vplyvy arzénu, ortuti a olova boli známe už v staroveku, ale metodické štúdie o toxicite niektorých ťažkých kovov sa začali objavovať až od roku 1868. U ľudí sa otrava ťažkými kovmi všeobecne lieči podávaním chelátovacích činidiel. Niektoré prvky, inak považované za toxické ťažké kovy sú pre ľudské zdravie esenciálne, ale len v malých množstvách.
Možné následky prijímania nebezpečných látok:
- Arzén (As) - nervový jed kumulatívneho charakteru, podozrivý karcinogén. Ukladá sa v pľúcach, obličkách, v koži.
- Olovo (Pb) - Jed kumulatívneho charakteru. Ukladá sa v kostiach, aorte, obličkách pečeni a v mozgu.
- Ortuť (Hg) - Jed kumulatívneho charakteru s nepriaznivými účinkami na činnosť pohlavných žliaz a ľadvín. Ukladá sa v štítnej žľaze, obličkách a v mozgovom prívesku.
- Meď (Cu) - Kov podozrivý z embryo-toxických účinkov. Ukladá sa v obličkách, pečeni, mozgu, v semenníkoch a srdci.
- Hliník (Al) - Je podozrivý zo vzniku Alzheimerovej choroby. Usadzuje sa v mozgu, obličkách, vlasoch, v pľúcach a kostiach.
- Chróm (Cr) - Je podozrivý z toxických a karcinogénnych účinkov. Ukladá sa v kostiach, pečeni, svaloch a v mieche.
- Kyanidy (Cn) - Kyanidy sa používajú v metalurgii pri pokovovaní a do pitných vôd sa dostávajú priemyslovými odpadovými vodami. Patria do skupiny nervových jedov. Majú vplyv na činnosť štítnej žľazy.
- Sírany (SO4 2-). - Vyššia koncentrácia SO4 2- spolu s horčíkom (Mg) pôsobí na tráviace ústrojenstvo. Takáto voda "preháňa".
- Ropné látky (NEL). - Nel je pojem zahŕňajúci rozsiahlu skupinu prevažne nepolárnych uhľovodíkov, pochádzajúcich z ropných látok, minerálnych olejov, motorovej nafty, benzínu. Látky skupiny NEL ovplyvňujú aj pach vody.