Alergiu na potraviny môžu spôsobovať aj pesticídy v pitnej vode.
V súčasnosti sa čoraz častejšie stretávame s diagnózou “alergia” na špecifický druh potravín. Jednou z možných príčin sú zrejme chemické látky, ktoré sa používajú na čistenie vody. Túto informáciu oznámila Elin Jerschowová z American Co College of Allergy, Asthma, and Immunology (ACAAI) v Arlington Heights (štát Illinois, USA) s kolegami.
Potravinová alergia sa stáva jednou z ďalších najrozšírenejších chorôb a to prevažne v ekonomicky rozvinutej časti sveta. Svetová alergologická organizácia (WAO) vydala prvú Bielu knihu alergií na svete, ktorá informuje o dramatickom náraste rôznych alergických ochorení. Zo zverejnených štatistík v publikácii trpí potravinovou alergiou približne 200 až 250 miliónov ľudí na svete.
Podľa výskumu by v pozadí mohla byť pitná voda a v nej obsiahnuté pesticídy. Zistila sa totiž súvislosť medzi potravinovými alergiami a väčším množstvom dichlórfenolov (chemikálie používané okrem iného v pesticídoch a pri chlórovaní vody) v ľudskom tele.
„Náš výskum ukazuje, že vysoký obsah pesticídov s dichlórfenolmi môže u niektorých ľudí oslabiť znášanlivosť voči zložkám istých potravín, čo potom spôsobuje alergie. Tieto chemikálie sú bežné v pesticídoch používaných farmármi a záhradkármi proti hmyzu a burine ako aj v pitnej vode,“ povedala Elina Jerschowová.
Z celonárodného výskumu v USA v rokoch 2005-2006 zo vzorky 10 348 účastníkov malo 2548 zvýšený obsah dichlórfenolov v moči. Z nich 2211 bolo zahrnutých do nového výskumu. Vedci zistili u 1016 alergie na látky zo životného prostredia a u 411 potravinové alergie.
„Už predchádzajúce výskumy ukázali, že v USA sú na vzostupe potravinové alergie aj znečistenie životného prostredia. Výsledky nášho výskumu naznačujú, že tieto dva trendy môžu byť prepojené a že rastúce používanie pesticídov a ďalších neprírodných chemických látok súvisí s vyšším výskytom potravinových alergií,“ doplnila Elina Jerschowová.
Najbežnejšie alergie sú na: mlieko, vajcia, burské oriešky, pšenicu, stromové orechy, sóju, ryby a mäkkýše. Príznaky majú veľmi pestré. Od drobných vyrážok až po takzvanú anafylaxiu čiže alergický šok.
Elina Jerschowová s kolegami uverejnila tieto poznatky v časopise Annals of Allergy, Asthma, and Immunology.
Zdroj: Aktuality.sk, Komuniké American College of Allergy, Asthma and Immunology, Svetová alergiologická organizácia (WAO)
Mohlo by vás zaujímať
Negatívne účinky chlóru na pokožku.
Chlór vo vode – zdroj problémov a rakoviny