Zdravie a vitalita v každom veku
V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene sa dnes medzi hŕstkou zúčastnených šírili odborné názory svetovo uznávaného odborníka na primárnu prevenciu a výživu. John Scharfenberg, profesor Zdravotníckej univerzity v Loma Linda v americkej Kalifornii, poskytol nové informácie takou formou, že zúčastneným mohol byť skutočne ktokoľvek a nemal problém pochopiť myšlienky vychádzajúce z hlavy tohto sympatického a vysmiateho akademika.
Aj keď prvá prednáška s názvom “Výživa pre matky a deti” nebola nabitá pravidlami z oblasti stravovania, priniesla zaujímavý pohľad na to, prečo deti nejednajú vždy tak, ako by ich rodičia očakávali. Profesor Scharfenberg poukázal na jadro problému. Rodičia.
Rodič musí ísť príkladom
Matky a otcovia nesmú zabúdať na to, že ich dieťa v útlom veku trávi prevažnú väčšinu času práve s nimi. Rodičia teda vytvárajú prostredie, od ktorého sa ďalej formuluje správanie ich potomkov. Toto správanie, ktoré si osvoja v prvých rokoch svojho života, je už veľmi ťažké zmeniť vo vyššom veku. Vaše ratolesti by vás teda nemali vidieť robiť niečo, čo nechcete, aby robili ony samé.
Čo ale, keď som sa takúto informáciu dozvedel až teraz a moje deti už odomňa nachytali zopár zvykov? Je veľmi obtiažne a zdĺhavé odnaučiť dieťa nejaký naučený model správania. Preto je nutné, aby každý rodič začal najprv od seba a zmenil svoje zvyky, ktoré sa budú nezávisle vštepovať do podvedomia vašich najmenších.
Jedno z piatich detí na svete, vo veku 6 až 13 rokov, fajčí. Experti v oblasti zvykového správania sa tomuto problému pozreli na zúbok. Sledovali viacero tried na základných školách, kde našli opakujúce sa pravidlo. Pokiaľ v rámci triedneho kolektívu fajčil predseda triedy, bolo vysoko pravdepodobné, že väčšina ostatných žiakov fajčila tiež. Znova sa jedná o odpozorovanie správania sa na základe príkladnej osoby, v našom prípade predseda triedy.
Deti by nikdy nemali prísť do styku s cigaretami a ani ochutnať alkohol, nech sa to zdá pri jednom raze akokoľvek neškodné!
Stravovanie
Z prednášky pána profesora ste sa mohli tiež dozvedieť, že konzumácia obyčajného šalátu predlžuje život o 30% a konzumácia špenátu je prospešná pre vaše oči. On sám tejto zelenine nevedel prísť na chuť, ale chcel využívať jej účinky. Postupným a pomalým zvyšovaním prísunu šalátu a špenátu vo svojej strave dosiahol, že sa tieto potraviny naučil jesť a považuje ich sa neoddeliteľnú súčasť stravovania. Avšak aj vytvorenie návyku na jedenie iba konkrétnych potravín je dlhodobý proces.
Za asi najdôležitejšiu zložku potravín považuje prof. Scharfenberg vlákninu a odporúča jej pravidelnú konzumáciu. Nie v každom druhu potravín sa však vláknina nachádza. Typická je najmä pre ovocie, zeleninu, orechy a semená. V mäse alebo v mliečnych výrobkoch sa nenachádza. Okrem obrovského významu pri trávení má vláknina aj schopnosť redukovať riziko srdcových zástav a rakoviny.
Nesmierny význam tento odborník prikladá aj samotným stravovacím návykom. Napríklad jeden konkrétny chod by nemal byť zložený z viac ako troch hlavných potravín. Medzi jedlami počas dňa by mali byť 5-6 hodinové odstupy, počas ktorých sa nič nekonzumuje. Tiež podotkol, že deti, ktoré sa stravujú zväčša v reštauráciách, majú raz taký veľký príjem potravín, ako deti stravujúce sa najmä doma. To iste nepoteší nevariacich rodičov, ktorí nechcú mať obézne deti. Vždy však treba mať na pamäti, tak ako sa budete stravovať vy, rodičia, také stravovacie návyky budú mať aj vaše deti.
Aktivita a cvičenie je základ života
Prednášajúci prof. Scharfenberg sa tiež “pochválil”, že prežil troch svojich bratov. Dôvodom údajne je aktívny život plný pohybu, aký sa úspešne snaží žiť a aký zrejme jeho bratia nežili. Obrovskou výhodou je už len to, že pravidelným cvičením či aktivitou upevňujete svoje kosti, vďaka ktorým máte možnosť byť aktívni. Celková životná aktivita je pre Johna Scharfenberga dôležitejšia ako samotná strava.
Na margo vody
Profesora predovšetkým znepokojuje situácia s balenými vodami, aká nastala v USA. Percento ľudí, ktorí uprednostňujú práve balenú vodu sa neustále zvyšuje aj napriek tomu, že kvalita balených vôd v USA nedosahuje úroveň kvality vody, ktorá tečie z kohútika.
Prekvapení ostali všetci poslucháči, keď sa dozvedeli, že profesor odporúča nepiť vodu zároveň s jedlom, ale iba vtedy, keď si práve nič nevkladáme do úst.
Zaujímavým faktom z prednášky bolo aj to, že pri bežeckých maratónoch je častejším dôvodom úmrtia predávkovanie sa vodou, ako dehydratácia, ktorej sa bežci obávajú a potom to omylom preženú s množstvom prijatej vody. Aj pri takej aktivite ako je beh stačí pohár vody na 20 minút.
Celá prednáška sa niesla vo veselej atmosfére, nakoľko energický prejav prof. Scharfenberga plný gestikulácie a častých úsmevov, nenechal nikoho bez dobrej nálady. A tí, ktorí zmeškali toto podujatie a chceli by si tiež vypočuť niečo od špecialistu v oblasti výživy, majú možnosť zúčastniť sa 2. prednášky “Z čoho vytvárať jedálny lístok” 28.5.2014 v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene o 17.00 hod.
Na prednáškach v knižnici zabezpečujeme pitný režim v podobe galónu s alkalickou vodou. Ako sme sa na prednáške dozvedeli, piť správne množstvo vody je pre naše zdravie nesmierne dôležité.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Kvalita vody rozhoduje o zdraví