Neštudujte smädní!
Obdobie mesiaca máj sa označuje za lásky čas, no pre študentov vysokých škôl to skôr znamená trápenie so štúdiom na skúšky. Väčšina študentov preto hľadá všemožné riešenia ako úspešne a s ľahkosťou zvládnuť prípravu na skúšajúcich akademikov. Káva, “energeťák“, ginko. Ktovie, či tieto prostriedky naozaj fungujú. Čo je však skutočne platné a prirodzené pre aktívny mozog schopný učiť sa? Je to jednoduché. Náš mozog potrebuje neustálu a dostatočnú hydratáciu, ktorú najlepšie zabezpečíme prísunom čistej vody.
Je prirodzené, že keď človek potrebuje niekam ísť autom, tak pochopiteľne potrebuje natankovať pohonné látky, aby sa auto vôbec pohlo. Takto si môžeme demonštrovať aj samotné učenie. K tomu, samozrejme, potrebujeme vlastný mozog umiestnený v lebke. Lenže aj mozog, rovnako ako auto, potrebuje nejaké palivo, ktoré zaručí jeho správne fungovanie a my tak budeme schopní ľahšie absorbovať informácie. Voda síce nie je jedinou látkou nevyhnutnou pre potreby rozmýšľajúceho mozgu, avšak pre nás je tým najdostupnejším spúšťačom sústredenosti.
Nedostatok vody v našom organizme môže spôsobiť dehydratáciu. Už len slabá dehydratácia má za následok smäd, bolesti hlavy, slabosť, únavu a celkové zhoršenie nálady. Nezanedbateľný je jej vplyv na schopnosť sústrediť sa. Voda totiž tvorí 80 % mozgu. Je preto logické, že akékoľvek výkyvy v množstve vody v našom tele majú na mozgové funkcie obrovský vplyv. Je nesmierne dôležité, aby malo telo dostatočný prísun tekutín. Pri nedostatočnej zásobe tekutín krv zhustne, zníži sa krvný tlak a zásobovanie buniek kyslíkom. To má následne neblahé účinky na činnosť mozgu a s ňou spojenou krátkodobou či dlhodobou pamäťou. Jednoducho sa dostavia psychické dôsledky dehydratácie – zhoršené vnímanie a sústredenie, únava, podráždenie.
Štúdia z University of East LondonSchool of Psychology v Anglicku zistila, že uhasiť svoj smäd vodou zabezpečí potrebnú podporu pre myšlienkové procesy. Výsledky ukázali, že subjekty, ktoré vypili asi tri šálky vody pred vypĺňaním kognitívnych testov boli na tom časovo lepšie, ako jedinci, ktorí vodu nepili. Tento rozdiel bol obzvlášť viditeľný, keď subjekty boli vyslovene smädné. Na základe toho vedci špekulujú, že smäd môže odvracať pozornosť od úloh a tiež môže spomaľovať dobu odozvy nervových vzruchov, na ktorých je fungovanie mozgu postavené.
Iná štúdia napríklad poukazovala na to, že nedostatkom tekutín sa scvrkáva sivá hmota (časť mozgu zodpovedná za rozmýšľanie). Pijem málo, takže sa mi zmenší mozog? Takto to úplne nie je. Mozog, rovnako ako iné orgány, sa prispôsobuje aktuálnym podmienkam. Pokiaľ nemá dostatok tekutín, nepatrne zmenší svoj objem, aby sa dokázal efektívne zásobovať aj menším množstvom vody.
Dostať sa úspešne cez skúškové obdobie nie je niekedy vôbec ľahké. Ak patríte medzi študentov, ktorí nevyužívajú alebo nevedia používať ťaháky alebo len neradi podvádzate, tak vám neostáva nič iné, len tráviť čas s hlavou nad knihami. Avšak predtým, ako si pôjdete uvariť poriadne silnú kávu, ktorá vás okrem povzbudenia zaručene dehydratuje, naberte si radšej pohár alkalickej vody a pravidelne to opakujte. Neponecháte tak svoj mozog vyčerpaný smädom a on vás za to podrží na skúške.