Negatívne účinky chlóru na pokožku
Konečne prichádza jar a s ňou neodmysliteľne spojená Veľká noc. Zástupkyne nežného pohlavia už netrpezlivo očakávajú tohtoročných kúpačov, ktorí rozhodne s vodou nešetria. Sú však všetky zložky obsiahnuté vo vode prospešné pre našu pokožku?
Jednou z najnebezpečnejších súčastí dokonca aj pitnej vody je chlór, ktorý sa používa na liečbu vody. Eliminuje výskyt väčšiny baktérií, vírusov a améb. Na druhej strane, jeho zvýšená koncentrácia má výrazne negatívny vplyv na pokožku.
Naša pokožka je vyrobená z viacerých vrstiev buniek. Do kontaktu s vonkajšími činiteľmi a teda aj vodou prichádza vonkajšia vrstva (stratum corneum). Bunky tejto vrstvy obsahujú hustú sieť keratínu. To je proteín , ktorý pomáha udržať pokožku hydratovanú tým, že bráni odparovaniu vody. Tieto bunky môžu tiež absorbovať vodu, čo tiež pomáha pri hydratácii. Okrem toho, táto vrstva je zodpovedná aj za elastické vlastnosti kože. Chlór pri kontakte s kožou odstraňuje oleje a minerálne látky kožných buniek, ničí rovnováhu ich tekutín a zanecháva svoju vrstvu na pokožke, z ktorej sa chlór ďalej vstrebáva. Vstrebávanie je o to intenzívnejšie, pokiaľ je voda s obsahom chlóru teplá. Vyššia teplota totiž spôsobuje, že póry na koži sa roztiahnu a umožnia chlóru rýchlejší prechod do vnútra kožných buniek.
Následkom preniknutia chlóru do pokožky je vyschnutie a odumretie buniek. To sa navonok prejavuje ako šupinatá a suchá koža. Dokonca sa môžu vyskytnúť svrbivé vyrážky vo forme infekčného ekzému - numulárna dermatitída, ktorý vzniká v dôsledku nadmerného vysúšania pokožky napríklad chlórom (viď. obrázky). Taktiež chlór dokáže urýchliť starnutie pokožky a rýchlejšie prehlbovanie vrások.
ODPORÚČAME: Najideálnejšou ochranou pred chlórom je predchádzať jeho zvýšenému obsahu vo vode, ktorú denne používate. Využite najúčinnejšie riešenia v odstraňovaní chlóru.
Ak už vaša pokožka prišla do kontaktu s chlórom, jeho účinky dokážete zmierniť používaním hydratačných prípravkov alebo silného roztoku vitamínu C.