Zásady pitného režimu pri (rekreačnom) športovaní
Príslovie športom k trvalej invalidite platiť nemusí, pokiaľ pri cvičení dbáte na správny pitný režim. Či už ste sa rozhodli spraviť niečo so svojím telom, alebo prejsť na oblasť zdravého životného štýlu, nezabudnite na vodu. Nie je všetko len o behaní a dvíhaní činiek. Na raste svalov a dobrej kondícii urobí veľa aj voda.
Stavte na predhydratáciu
Tento cudzí pojem by sme si mali osvojiť aj do bežného slovníka. Ide o proces, kedy má telo dostatok vody ešte pred samotným cvičením, teda zvýšením aktivity. Nejde o vypitie veľkého množstva tekutín pred cvičením, ale o systematické „zavlažovanie“ organizmu v priebehu dňa. Telo reaguje na záťaž lepšie a vyhnete sa ako únave, tak aj zraneniam.
Pite priebežne
Od začiatku cvičenia treba piť priebežne a v menších množstvách. Nenechajte svoj organizmus vysielať signály smädu. Uvidíte, že pri tomto zachovaní rovnováhy v prijímaní vody zvládnete výkonovo omnoho viac, ako vaši kolegovia. Pre športovcov a kulturistov je zároveň správny pitný režim súčasťou diéty. Do svalov a buniek sa dostávajú živiny zo stravy rýchlejšie.
Vymeňte iontové nápoje za alkalickú vodu
Zaužívalo sa, že po cvičení a počas neho je vhodné piť iontové nápoje, ktoré dodajú bunkám vodu, energiu aj výživu stratenú cvičením. Existuje však aj lacnejšia a zdravšia alternatíva v podobe alkalickej vody. Ide o čistú vodu s pH 9,5 ktorá nielen okamžite zabezpečí bunkám vodu, ale zároveň telo zbavuje škodlivín a ozdravuje zvnútra.
Piť alkalickú vodu znamená:
- Mať viac energie a svalov.
- Dosahovať lepšie fyzické výsledky.
- Odstrániť z tela zákerné kyseliny, hlavný prvok vzniku rakoviny.
- Udržať sviežu myseľ a zdravie.
- Čistiť a rozjasniť pleť.
- Doplniť významné minerály.
- Pomôcť pri chudnutí.
- Zmierniť celulitídu.
- Zlepšiť trávenie a posilniť funkciu obličiek.