Deti sedenie zabíja!
Lekári bijú na poplach v prípade novej generácie sediacich detí. Detská obezita a civilizačné choroby odkrajujú z ich detstva. Chýba im pohyb, ktorý nemôže v ich vývoji nahradiť žiadna interaktívna hra.
Pravidelná fyzická aktivita detí, nie je prínosom len pre fyzický vývoj. Podpisuje sa aj na psychickej pohode, lepšom dýchaní, koncentrácii a samozrejme menšej náchylnosti na choroby.
Americká organizácia National Institute on Media and the Family sa zaoberala zdravotnými poruchami u detí a ich enormný nárast pripísala na vrub nedostatku pohybu, ktorý sa podpisuje na negatívnom stave ich zdravia dnes a ešte významnejšie v budúcnosti.
Podľa zistení organizácie klesla miera pohybu detí v porovnaní s rokom 1990 o 13%. Diagnózy ako obezita, vysoký krvný tlak, problémy s kĺbmi sa tak z generácie päťdesiatnikov sťahujú do školských ľavíc.
Koľko pohybu dieťa potrebuje?
Najvhodnejšou cestou k detskému zdraviu je naordinovať miernu fyzickú aktivitu najmenej 30 minút tri, alebo viackrát týždenne. Intenzívnu fyzickú aktivitu najmenej 20 minút minimálne dva a viackrát týždenne. Metabolizmus detí je pritom ideálne prispôsobený na absolvovanie krátkych, intenzívnych cvičení. Po nich nasleduje mierna fyzická aktivita alebo oddych. Nezabúdajte však, že deti nie sú zmenšeninou dospelých a hodia sa pre ne najviac cvičenia spojené s behom a gymnastikou, než posilňovacie cviky, ktoré pri vyššej záťaži naopak môžu ich vývoj poškodiť.
Aj piť treba správne
Pri pohybe je zvýšená spotreba vody, ktorú treba organizmu dieťaťa okamžite dodať v správnej forme. Hoci deti zrejme neodučíte od vychutnávania sladených nápojov, dbajte na to, aby netvorili zásadnú časť pitného režimu. Najmä nie počas fyzickej aktivity, keď treba telo okamžite zásobiť vodou. Dieťa musí vypiť minimálne dva litre čistej vody denne. Pri 30 minútovom namáhavom cvičení pol litra navyše. Tým zabezpečíte jeho telu zdravý vývoj bez ťažkostí a tragickej budúcnosti v podobe rokov strávených v čakárni u lekára.
foto: http://blogspot.com/