Dusičnany vo vode sa dajú odstrániť
S nárastom používania chemických hnojív v poľnohospodárstve sa dusičnany stále častejšie dostávajú z pôdy aj do vodných zdrojov. Tieto látky ohrozujú najmä malé deti. Zistiť stav vašej vody sa oplatí skôr, ako bude neskoro.
Zdrojom dusičnanov v pôde sú obvykle chemické hnojivá, presakujúce septiky a žumpy. Svojou trochou do mlyna prispieva aj zlá manipulácia s organickými odpadmi. Časť chemických hnojív sa premení v pôde na dusičnany.
Nebezpečenstvo dusičnanov sa prejaví až v obehovom systéme . V gastrointestinálnom trakte sa bakteriálnou činnosťou a to najmä u detí, menia na toxickejšie dusitany. Tie sa naviažu sa na ľudský hemoglobín a zabraňujú riadnemu prenosu kyslíka do tkanív. Hemoglobínom sa redukuje na methemoglobín, a pôsobí aj na ostatné orgány.
Methemoglobín nie je schopný prenášať kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív. Organizmus malých detí ešte nie je schopný rozložiť methemoglobín dostatočne rýchlo. To môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu tela kyslíkom. Takáto otrava sa prejavuje zmodraním pier, rúk a chodidiel, bolesťou hlavy a môže viesť dokonca až k uduseniu.“
Problém je, že povolenú hodnotu dusičnanov v pitnej vode stanovuje NV SR č. 354/2006 Z.z. a určuje najvyššiu medznú hodnotu pre ukazovateľ dusičnany 50 mg.l-1. Tá je pre dospelého človeka nevhodná a pre malé deti vysoko nebezpečná. Aj dusičnany je však možné z vody odstrániť. Neváhajte sa poradiť.
Jedinou možnosťou, ako si overiť, že vaša voda je v bezpečí, je rozbor vody. Komplexný rozbor vody je cesta k poznaniu, či pijete bezpečnú vodu a takú ponúkate aj vaším deťom v rámci pitného režimu. Ak si chcete overiť kvalitu vašej vody, neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme.
foto: www.sxc.hu