Sedem miliárd ľudí ohrozuje smäd
Sedem miliárd ľudí so sebou prináša omračujúce čísla. Hovoríme 7000 jazykmi, žijeme v 194 krajinách a pritom 5% populácie míňa 23 percent svetovej energie. 13% obyvateľov už dnes nemá čistú, pitnú vodu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie denne kvôli nedostatku pitnej vody až 4000 ľudí.
OSN pritom odhaduje, že za najbližších pätnásť rokov bude žiť 1,8 miliardy ľudí v krajinách alebo regiónoch s akútnym nedostatkom vody. Pričom dve tretiny svetovej populácie budú čeliť jej nedostatku. Dnes si možno hovoríme, že nás sa to netýka, no kvalita vody je v niektorých prípadoch otázna aj na Slovenku, pričom nám z kohútikov tečie priam tekuté zlato.
Počas Svetového týždňa vody, ktorý sa konal v auguste tohto roku, účastníci z celého sveta deklarovali, že sa enormne stupňuje nedostatok vody. Rastie dopyt po čistej vode, zhoršuje sa kvalita vody, čo značne obmedzuje činnosť človeka, ovplyvňuje ľudské zdravie a vplýva na zdravie vodných aj suchozemských ekosystémov. Podľa odhadov sa denne do vodných tokov dostane dva milióny ton ľudského odpadu!
Vodu pre ľudstvo zachránime len zodpovedným prístupom a príkladom môže byť Singapur, kde spracovávajú odpadovú vodu na pitnú a veľkú časť hustej zástavby v krajine využívajú na zachytávanie dažďových zrážok.
Mapa znázorňuje percento populácie, ktoré nemá prístup ku kvalitnej pitnej vode
Zdroj mapy: theglobaleducationproject.org