Otázky a odpovede
Prečo je tvrdá voda nevhodná?
Tvrdá voda je problémom pre domáce spotrebiče, vane, drezy, ohrievače a kotle, no aj pre ľudské zdravie predstavuje z dlhodobého hľadiska riziko. Obsahuje síce vápnik a horčík, ktoré naše telo potrebuje, no vo forme, v akej sa nachádzajú vo vode ho nevie zužitkovať. Omnoho lepšie a zdravšie je vápnik a horčík dodávať telu v rastlinnej forme. Navyše pri tvrdej vode je telo týmito prvkami zbytočne zaťažované, čo mu neprospieva.
Prečo nie je mestská voda vhodná pre deti?
Každému v domácnosti tečie pitná voda, no aj na bežnej návšteve u príbuzného zistíte, že má inú chuť, pach a niekedy aj farbu. Rozdiely vo vode sú regionálne a záležia aj od zdroja. Hoci je pitná, filter zaručí, že bude aj zdravá. Nariadenie vlády SR č. 496/2010 Z.z., stanovuje požiadavky na kontrolu kvality vody určenej pre ľudskú potrebu, problém je, že aj prvky nežiadúce pre ľudský organizmus nemusia mať nulovú toleranciu. Tie sa ukladajú a pri dlhodobej konzumácií sú zdrojom problémov a chorôb. Samozrejme, že dospelý človek sa s nástrahami vyrovnajú rýchlejšie, no pre detský organizmus je voda z kohútika úplne nevhodná. Obsahuje nadmerné množstvo chlóru, ktoré dráždi a likviduje tvoriaci sa imunitný systém detského organizmu. Nehovoriac o prvkoch z liekov, či antikoncepcie, ktoré stále častejšie prenikajú do vodovodov vo vyššej a vyššej miere. Dusičnany najmä u detí môžu viesť až k uduseniu. Deti je preto potrebné v záujme ich zdravia pred vodou z vodovodu bez úpravy, určite uchrániť.
Prečo je nevhodné piť balené vody?
Častým omylom býva, že balená voda je nezávadná, prospešná a zdravá. Problém je, že ľudia nepijú stolové, ale minerálne vody, čím sa zásobujú enormným množstvom solí, ktoré zvyšujú tlak, zaťažujú obličky a na dlhodobé pitie sú úplne nevhodné. Aj stolové a dojčenské vody v plaste majú však svoje úskalia. Sú ovplyvnené spôsobom dezinfekcie, zvoleným obalom, technológiou plnenia, uskladnením. Účinky denného svetla a zmien teploty (najmä v horúcich letných dňoch počas transportov a následne v skladových halách), môžu spôsobiť uvoľňovanie zdraviu škodlivých chemických látok ako bisfenol A alebo ftaláty, dioxíny z PET fliaš do tekutiny, ktorú pijete. Viac sa dočítate tu.
Je dôležité filtrovať vodu?
Aj bežný laik si všimne, že aj pri mnohých nebezpečných prvkoch ako dusičnany, či mŕtve organizmy nie je nulová tolerancia. Nehovoriac o chlóre, ktorý je do vody priamo pridávaný. Naše telo tak aj v tom základnom nápoji života absorbuje prvky, ktoré sú v tolerancii, no za svoj život týchto neblahých súčastí zbierame dva až tri kilogramy. Voda z kohútika preto nie je vhodná pre dojčatá a odporúča sa pitie dojčenskej vody. Tá sa predáva v plastových fľašiach, ktoré pri nesprávnom skladovaní uvoľňujú dioxíny. Pre dieťa teda vyberajte vždy vody balené v skle, alebo použite filter na vodu, po použití ktorého sa stáva aj vodovodná voda vhodná pre dojčatá. Viac sa dozviete v krátkom videu.
Sú dusičnany nebezpečné?
Nebezpečenstvo dusičnanov sa prejaví až v obehovom systéme . V gastrointestinálnom trakte sa bakteriálnou činnosťou a to najmä u detí, menia na toxickejšie dusitany. Tie sa naviažu sa na ľudský hemoglobín a zabraňujú riadnemu prenosu kyslíka do tkanív. Hemoglobínom sa redukuje na methemoglobín, a pôsobí aj na ostatné orgány.
Methemoglobín nie je schopný prenášať kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív. Organizmus malých detí ešte nie je schopný rozložiť methemoglobín dostatočne rýchlo. To môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu tela kyslíkom. Takáto otrava sa prejavuje zmodraním pier, rúk a chodidiel, bolesťou hlavy a môže viesť dokonca až k uduseniu.“ Problém je, že povolenú hodnotu dusičnanov v pitnej vode stanovuje NV SR č. 354/2006 Z.z. a určuje najvyššiu medznú hodnotu pre ukazovateľ dusičnany 50 mg.l-1. Tá je pre dospelého človeka nevhodná a pre malé deti vysoko nebezpečná.
Ako sa mi mohli dostať do vody (dusičnany)?
Dusičnany sa v priemysle používajú ako vysoko efektívne hnojivo, no práve cez pôdu sa dostávajú zvyšky hnojív aj do vôd. V tomto prípade nehovoríme len o povrchových studniach, ale aj hlbokých prameňoch. „Dusičnany majú malú absorpčnú schopnosť, ľahko prenikajú pôdou a kontaminujú podzemne vody. Pohyb dusičnanov v pôde a ich schopnosť kontaminovať podzemnú vodu závisí od viacerých faktorov, zahŕňajúcich charakter pôdy, lokalizáciu a charakteristiku formovania podzemnej vody, zvodnené horizonty a klimatické podmienky,“ uvádza MUDr. Katarina Slotova z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Dajú sa dusičnany odstrániť? Počuli sme, že sa nedajú odstraňovať z vody!
Proces odstraňovania dusičnanov z vody je možný niekoľkými spôsobmi úpravy vody. Medzi tie najúčinnejšie a najspoľahlivejšie, patria technológie: iónovej výmeny a reverznej osmózy.
50 rokov žijeme na tej studni a nikdy nám nič nebolo
Problémom je stále väčšie používanie hnojív a pesticídov v poľnohospodárstve i u malých roľníkov a záhradkárov. Tým prenikajú dusičnany do podzemných vôd stále intenzívnejšie a vo vyššej miere. Nadlimitné koncentrácie dusičnanov sa vyskytujú predovšetkým u menších obecných vodovodov. „V 15 európskych krajinách sa pohybuje percento populácie využívajúcej pitnú vodu s obsahom dusičnanov nad 50 mg/l v rozmedzí 0,5 do 10 %, čo je takmer 10 miliónov ľudí. V podmienkach Banskobystrického kraja je dlhodobo nevyhovujúcou kvalitou vody z verejných vodovodov v ukazovateli dusičnany zásobovaných 3 576 obyvateľov, a to najmä v okresoch Rimavská Sobota, Revúca, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár. Najnepriaznivejšia situácia, t. j. najvyšší počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou , je v okresoch Lučenec (30 %), Veľký Krtíš (31,6 %), Detva (27,4 %) a Rimavská Sobota (33,5 %). 80 – 85 % zdrojov pre individuálne zásobovanie nevyhovuje hygienickým požiadavkám a predstavuje trvalé riziko ohrozenia zdravia. Najčastejšie ide o nadlimitné hodnoty indikátorov fekálneho znečistenia, dusičnanov a železa.“ Zdroj: http://www.enviromagazin.sk