Znečistenie pitnej vody
Najčastejším prípadom zhoršenia kvality vody vo vodovode sú mechanické nečistoty. Tieto sa často objavujú po opravách potrubí ako červenohnedý zákal. Niekedy sa však uvoľňujú z potrubia len v malých množstvách, často voľným okom nepostrehnuteľné. Vnímame ich len nepriamo vo forme žalúdočných ťažkostí, zmenou chuti vody a pod.
Ďalším prípadom je vyšší obsah vápnika a horčíka, ktorý sa do vody pridáva zámerne na zlepšenie jej chuti a potlačenie niektorých pachov vo vode. Do vody (podzemnej) sa dostáva počas prietoku vody cez pôdu, kedy sa ním voda obohacuje. Takáto voda je často veľmi tvrdá a môže spôsobiť poškodenie domácich zariadení najmä práčok, vodovodných batérií a tiež spôsobiť nánosy na kuchynských nádobách a domácich zariadeniach.
Veľmi diskutovanou látkou vo vode je tiež chlór, alebo jeho zlúčeniny (vo vodárenských sieťach najčastejšie chlórnan sodný), ktorý slúži na dezinfekciu vody. Táto látka pôsobí agresívne nielen na mikroorganizmy, ale reaguje aj s potrubím (najmä s kovmi) a negatívne vplýva na ľudské zdravie vytváraním nebezpečných rakovinotvorných látok. Čím vyšší je obsah dezinfekčného prostriedku vo vode (teda čím bližšie je vodný zdroj alebo vodojem k odberateľovi), tým vyššie je jeho agresívne pôsobenie.
Dusitany a dusičnany sú v pitnej vode tiež nežiaduce, pretože spôsobujú methemoglobinémiu. Dusičnany sa chemicky transformujú na dusitany viažuce sa na krvné farbivo - hemoglobín. Vznikne tak methemoglobín, ktorý už nie je schopný prenášať kyslík do pľúc a ostatných tkanív a organizmus je tak ohrozený nedostatočným okysličovaním. Obidve látky sa do vody dostávajú z fekálneho znečistenia a rozkladu organizmov v prírode
Akékoľvek nežiaduce látky vo vodách vplývajú na ľudské zdravie, čo sa následne prejavuje výskytom závažných ochorení v zasiahnutej oblasti!